Roatan  
 
  Krásny zabudnutý raj na zemi. Roatan je menej známy ostrov v Karibiku, ale o to viac nedotknutým kútom v porovnaní s inými Karibskými ostrovmi. Leží v súostroví Bay Islands a z mnohých koralových ostrovčekov je Roatan najväčší. Bay Islands a možno práve aj Roatan konkrétne istotne mnohí poznajú aj pre pirátske legendy. Koralové bariéry neďaleko pobrežia a zátoky jednotlivých ostrov pre nich boli výborným útočiskom, najmä ak práve oni dobre poznali zradnosť koralov pre lode. Bay Islands – Ostrovy plné zátok sa stali známe najmä pre cesty Krištofa Kolumba. Jeho štvrtá cesta do Nového Sveta v roku 1502 viedla práve do týchto končín, kedy oblasť prvý krát čiastočne zmapovali.

 
 
 
 
 
   Všade navôkol koraly...  
 
  Bay Islands sa tiahnu v oblasti Karibského mora severne, až severovýchodne od Hondurasu a južne od Yukatánskeho poloostrova. Z druhej strany Karibského mora sa nachádzajú Veľké Antily (sústava známych a rozľahlejších ostrovov ako sú Kuba, Haiti, Kajmanské ostrovy, Dominikánska republika a iné). Od Hondurasu je vzdialený 50 km, pričom sám je dlhý 50 km a ako malý úzky pruh šírky maximálne 7 km sa tiahne kolmo mierne severovýchodne.

Roatan sa svojou navštevovanosťou a obľúbenosťou istotne nemôže rovnať s miestami ako je Kuba, či Dominikánska republika. V žiadnom prípade však nezaostáva svojou krásou a výnimočnosťou. Možno si vás tento zabudnutý prekrásny kút sveta získa oveľa viac, ako ktorákoľvek časť sveta. Prekrásne pláže s neuveriteľne bohatým a nedotknutým morským životom, tisíce druhov života obývajúce nepoškodené koraly, žiadne skupinky turistov premávajúcich sa po cestách v autobusoch. Ak ste si pri mnohých cestách zvykli na hromady turistov v skupinkách, či všade fotiacich japonských turistov, na Roatane nájdete skôr jednotlivcov, ktorí sa prišli zabaviť individuálne. Kde tam nájdete na pobreží nejakú vilu, či hotel. Oblasť navštevujú skôr majetnejší americkí turisti, vystavujú si na pobreží, ale aj vnútrozemí svoje prázdninové sídla a užívajú si vlastne ničím nerušený pokoj.

Pobrežie a more samotné umožňuje vodné športy, pokojné rybárčenie a potápanie. Ku všetkému nájdete miestneho, čo vám rád vo vašom pláne pomôže. Vnútrozemie však nie je vôbec pusté. Hustá zeleň a tropické stromy dávajú pocítiť pravého Karibského raja. Zvyšujúci sa záujem turistov však kontrastuje s obmedzenými ubytovacími kapacitami.

 
 
 
 
 
   Viac informácií  
 
 
 
 
 

 


All right reserved © 2008 ELSALVADOR.SK -
platby za doménu od roku 2008 do 5. februára 2016 nepretržite prebiehali pod pôvodným autorom.
Stránky mali byť súčasťou cestovateľskej komunity. Od februára 2016 sú venované novej sieti stránok.

Práva na použitie fotografií a textového materiálu vyhradené, ďalšia reprodukcia materiálov je prísne zakázaná.